هواکش صنعتی خانگی باربیکیو برج خنک کن

هواکش صنعتی خانگی یکی از انواع هواکش ها است، هواکش ها برای برقراری جریان هوا و جابه جایی هوا در محیط استفاده می شوند و باعث تهویه ی هوای و دمای محیط می شوند. انواع مختلفی از هواکش ها وجود دارد که از آنها هم میتوان در منزل و به صورت خانگی استفاده کرد و هم در محیط های کار به صورت صنعتی ،کارگاه ها و رستوران ها ،نانوایی ها و هر جا که نیاز به جابه جایی هوا داشته باشد استفاده کرد.

در این مقاله ما سعی میکنیم انواع مختلف هواکش های صنعتی و خانگی را بررسی و دید کلی ای در این باره ارائه دهیم .

هواکش صنعتی خانگی باربیکیو برج خنک کن

تفاوت هواکش صنعتی با خانگی

جا به جایی و انتقال هوا و تهویه ی هوای فضای بسته ای که ما از آن استفاده می کنیم از جهت کنترل دمای محیط هم از نظر بهداشت هوای محیط از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، این فضا میتواند در منزل و خانه و یا محل کار،کارگاه ها و غیره باشد.

هواکش ها در دو نوع صنعتی و خانگی در بازار وجود دارند ،نوع خانگی آن معمولا ابعاد کوچکتر دارد و معمولا در فضای منزل، مکان های تجاری و مسکونی و اداری استفاده می شود ،وجود آن نیز در این فضاها بسیار اهمیت دارد و باعث مطبوع و سبک ساختن محیط زندگی میشود ،اغلب هواکش های خانگی فن محور بوده و میزان صدایی که تولید می کنند بسیار مهم است زیرا در فضای داخلی ساختمان به کار گرفته می شوند.

هواکش های صنعتی معمولا در فضاهای بزرگتر مثل کارخانه ها و رستوران ها و … کاربرد دارد،از نوع خانگی بزرگتر و قدرت موتور بیشتری دارند .

هواکش صنعتی خانگی

هواکش صنعتی خانگی وجود هواکش ها در مکان های بسته بسیار ضروری است و بسیار برای طراوت هوای محیط کاربرد دارد، از این رو انواع و اقسام مدل های هواکش های صنعتی خانگی ساخته شده اند تا بنا به سلیقه و نیاز مشتری جوابگوی او باشند ،هواکش ها در ابعاد گوناگون و با قدرت و دور موتور های متفاوت تمام فضاها را پاسخگو هستند و میتوان به اقتضای موردی که برایمان مطرح است دنبال گزینه ی مناسب باشیم.

از سرویس بهداشتی منازل تا آشپزخانه ها همگی نیازمند سیستم تهویه ی مناسب هستند ،مخصوصا در روزگار آپارتمان نشینی که محیط خانه معمولا محدود و در همه ی فضاها پنجره های متعدد وجود ندارد ،باید از تهویه ی مصنوعی یا همان دستگاه های هواکش استفاده شود .

هواکش های خانگی از نوع پره ای هستند و با توجه به نیاز در انواع فلزی و پلاستیکی به بازار عرضه شده اند .ابعاد مختلف این دستگاه ها انتخاب را برای کاربران آسان تر می کند.

هواکش صنعتی باربیکیو

همانگونه که از این نام پیداست ،هواکش صنعتی باربیکیو محصولی است که در رستوران ها و قسمت آَشپزخانه ی آنها نیاز است و مورد استفاده قرار میگیرد.همانگونه که در آشپزخانه های منازل بالای هر اجاق گازی وجود یک دستگاه هود ضروری است در رستوران ها با توجه به مقدار قابل توجه دود و حرارت و بوهای مختلف حتما هود های بزرگتر وبیشتر نیاز است ،در واقع هواکش های صنعتی رستورانی همان هود های بزرگ و موثر هستند.مراکز تهیه ی غذا یا فست فود به دلیل وجود بخارات چرب حتما باید از هواکش های قوی استفاده کنند تا هوای بخش سرو غذا و حضور مشتریان دارای هوای بهداشتی و مطبوع باشد،فن های مورد استفاده در رستوران ها عموما از نوع سانتریفیوژی با پروانه خم به عقب و یا نوع سانتریفیوژی با پروانه خم به جلو می باشند.

انتخاب نوع هواکش در این محیط ها بسته به مقدار فضا و حجم فعالیت رستوران دارد.

هواکش صنعتی برج خنک کن

هواکش صنعتی برج خنک کن هواکش صنعتی برج خنک کن یا فن برج خنک کننده (cooling tower fan) دستگاهی برای جابه جایی هوا ست که به آن پروانه ی برج خنک کن هم می گویند.این فن دارای تعداد مشخصی پره است که با چرخش این پره ها جا به جایی هوا اتفاق می افتد.

برج خنک کننده دو نوع دارد:

فن محوری(axial fan)

دلیل نامگذاری آکسیال فن (پروانه آکسیال) یا فن محوری ،چرخش پره های این فن حول یک محور ثابت است،بازدهی این سیستم ها غالبا بالای هشتاد درصد است،این فن ها اغلب برای کارایی های یک طرفه مثل ورود و خروج هوا تعبیه می شوند و مورد استفاده قرار میگیرند.

فن سانتریفوژ(centrifuge fan)

این سیستم ها که به آنها فن های حلزونی هم گفته می شود اغلب در برج های خنک کننده ی گالوانیزه استفاه می شوند ،بسته به اینکه پره های این مدل رو به جلو یا رو به عقب خم شده باشند دارای مکش هستند یا خاصیت دمنده بودن دارند،بازدهی پایین این مدل فن ها ،لرزش بسیار و مصرف بالای انرژی از جمله دلایل منسوخ شده این فن ها می باشد.

هواکش صنعتی رستوران

در یک رستوران با توجه به حجم بالای حرارت و بخارات چرب وجود یک سیستم تبادل هوا از ضروریات غیر قابل انکار است، هواکش صنعتی رستوران از اولین هزینه هاییست که یک مدیر رستوران باید برای آن برنامه ریزی کند، در غیر این صورت اتمسفر هوای رستوران غیر قابل تحمل می شود،سه فاکتور مهم در بررسی عملکرد هواکش های رستوران باید در نظر گرفته شود

اولین مورد اینکه این هواکش نقش هود را ایفا کند و مکش خوبی داشته باشد

دومین مورد اینکه هوای داخل آشپزخانه ی رستوران هوایی سبک باشد که آزار دهنده نیست

و سومین مطلب اینکه این فن های باید دارای اگزاست فن ( مکنده قوی) باشند .

وجود هر سه فاکتور در کنار هم می تواند ضامن درست کار کردن هواکش صنعتی رستوران باشد.

در آشپرخانه های فست فود لزوم استفاده از هواکش ها بسیار پررنگ تر است،به دلیل استفاده ی زیاد از روغن و وجود بخارات چرب در این فضا ،حتما باید از هود های قوی سانتریفیوژی استفاده کرد تا بتوان هوای مطبوعی برای کارکنان آن بخش ،و محیطی عاری از بستر رشد باکتری ها و کپک ها ایجاد کرد.

هواکش صنعتی سوله

هواکش صنعتی سوله هواکش های صنعتی سوله ها در واقع وظیفه ی تبادل هوا را بین ساختمان های بزرگ صنعتی و کارخانه ها و محیط آزاد به عهده دارند ،در واقع هوای موجود در فضای بسته ی کارخانه های صنعتی که معمولا پر از آلودگی های محیطی است را با هوای تمیز جا به جا می کند وهوای محیط را تهویه می کند.

معمولا برای این منظور از هواکش های صنعتی بزرگ ،مستحکم تر و با راندمان بالاتر استفاده می شود تا نتیجه نیز قابل قبول تر باشد.

هواکش صنعتی گلخانه

هواکش صنعتی گلخانه در واقع یک پمپ است که جریان هوا را ایجاد می کند. تبادل هوا در گلخانه ها امری ضروری ست به طوری که اگر مثلا در روزهای گرم تابستان هوای درون گل خانه ساکن بماند به دلیل گرمای زیاد گیاهان و بوته ها بازدهی لازم را نخواهند داشت وبالطبع بازدهی نهایی گل خانه کاهش پیدا می کند .

دمای ایده آل برای یک گلخانه مشخص است و اگر گرما از حدی بیش تر شود،هم رشد بوته ها کاهش پیدا می کند وهم آفات و سموم حاصل از فتوسنتز افزایش پیدا می کنند،پس با به جریان افتادن هوا توسط هواکش نرمال نگه داشتن دمای گلخانه اتفاق می افتد.

-خنک نگه داشتن محیط گلخانه

-کاهش آفات و بیماری گیاهان

-تامین دی اکسید کربن برای گیاهان

-متناسب کردن رطوبت لازم برای محیط گلخانه

-از جمله خدمات هواکش های صنعتی برای محیط های بسته ای مثل گلخانه است.

هواکش صنعتی مرغداری

هواکش صنعتی مرغداری سیستم تهویه ی هوا( با توجه به حساسیت مرغ ها به عوامل محیطی )برای مرغداری ها یکی از امور بسیار ضروری است،در این باره باید دقت شود با توجه به حجم و ظرفیت مرغداری و آب و هوای مکان جغرافیایی تهویه ی صنعتی ای که انتخاب می شود متناسب با شرایط آن مرغداری باشد.

هواکش های صنعتی مرغداری ها در واقع عمل ورود و خروج هوا و تبادل آن را انجام می دهند و محیط را از آلودگی های هوای ساکن پاک می کنند.این فن ها با توجه به اندازه ی قطر دهانه شان تقسیم بندی می شوند و بدین صورت می توان محصول مورد نیاز را تشخیص داد.

قیمت هواکش صنعتی مرغداری

قیمت این نوع هواکش ها بر اساس قطر دهانه ی شان و قدرت و بازدهی شان مشخص می شود ، و با توجه به حجم سالن مرغداری باید سایز متناسب را انتخاب و جاسازی کرد.اگر سایز و بازدهی دستگاه متناسب نباشد عمل تهویه ی هوا به درستی انجام نمی شود و برای سلامت مرغ ها مشکلاتی ایجاد می شود.هدف اصلی نصب این هواکش ها خروج گازهای سمی تولید شده در محیط و بالارفتن میزان اکسیژن موجود در هوای مرغداری ست.

فن ها علاوه بر خارج کردن دی اکسید کربن و وارد کردن اکسیژن به وسیله تبادل هوایی ،رطوبت لازم را به محیط می دهند و برای کیفیت هوای مرغداری به شدت مورد نیاز هستند.

فروش هواکش صنعتی و مرغداری

فروش هواکش صنعتی و مرغداری افرادی که در محیط اهای صنعتی و مرغداری مشغول به کار هستند باید برای شناختن دستگاه های مربوط به کارشان آموزش ببینند تا بتوانند بهترین و مرغوبترین کالا را متناسب با حجم فضای صنعتی خود انتخاب و خریداری کنند،مثلا در مورد هواکش ها باید بهترین و پربازده ترینِ آن ها را بشناسند و انتخاب کنند

فنن های صنعتی مناسب با مرغداری ها یا محوری( حلزونی) هستند و قیمت مناسب تری دارند یا فن های سیرکوله یا جت فن ها که در سقف مرغداری ها نصب می شوند ،جت فن ها با انتقال هوای گرم از قسمت بالای سالن در کمتر شدن هزینه های انرژی سهم بسزایی دارد.

هواکش هود صنعتی

کلمه Hood در انگلیسی به معنای کلاه است ،دلیل این نام گذاری این است که هواکش های آشپزخانه مانند یک کلاه بر روی اجاق گاز نصب می شود و آلاینده های ناشی از کار اجاق گاز را می بلعد.

هواکش های هود صنعتی یک مکنده ی قوی برای مکش انواع آلودگی و غبارات و بخارات ناشی از فعل و انفعالات محیط هست ،بیشتر در رستوران ها کاربرد دارد و مثل هود خانگی عمل میکند منتها در مقیاس بزرگتر و قدرتی به مراتب بیشتر

سیستم هود های صنعتی دارای مکنده ای از نوع سانتریفیوژ هستند،این قسمت از هود ها در خارج از محیط داخلی قرار دارند،در واقع قسمت مکنده قسمت ابتدایی این هود ها هست و آلاینده های وارد شده در هود ها از طریق کانال به بخش سانترفیوژ انتقال می یابد.این نوع هود ها در رستوران ها و هتل ها و کارخانه ها مورد استفاده قرار می گیرند .

هواکش نیمه صنعتی

هواکش نیمه صنعتی این نوع هواکش ها برای محیط های کوچک تر (به نسبت هواکش های صنعتی ) کارگاه های کوچک و خانه های بزرگ کاربرد دارند . کارایی آنها از هواکش های خانگی بالاتر ، و از هواکش های تمام صنعتی کوچکتر و ضعیف تر هستند.

این هواکش ها بسته به نوع و مورد مصرفی ،از پره های فلزی یا پلاستیکی تهیه و در ابعاد گوناگون در بازار در دسترس مشتری هستند.

قیمت هواکش نیمه صنعتی

عوامل بسیاری بر قیمت نهایی هواکش های صنعتی تاثیر دارد ،نوع آلیاژ مصرفی در هواکش ،قدرت موتور دستگاه،نام برندو شرکت سازنده و بزرگی و کوچکی دستگاه بر قیمت دستگاه موثر است .

بالطبع دستگاه های بزرگ تر و قوی تر قیمت بالاتر و البته کارایی بالاتری دارد.هواکش هایی که بی صدا هستند و مقاومت بالاتری در برابر رطوبت و عوامل محیطی دارند ،ساختار بهتر و جنس مقاوم تری دارند ،مستحکم تر هستند و کارایی بالاتری دارند و البته همه ی این عوامل باعث افزایش قیمت محصول می شود.

نصب هواکش صنعتی

نصب هواکش صنعتی به طور کلی نصب هواکش های صنعتی در محیط های کار و مرغداری ها ،کارخانه ها ،رستوران ها و دیگر محل هایی که فعل و انفعالاتی در آنجا اتفاق می افتد و موجودات زنده اعم از انسان و حیوان و گیاه در آن مکان حضور دارند،یکی از ضروریات تجهیز این مکان هاست،به دلیل اینکه عنصر حیاتی “هوا” به وسیله ی این هواکش ها بستری مطبوع و مناسب برای کار و رشد به وجود می آید. حتی در مکان هایی که موجود زنده ای نیز در رفت و آمد نیست،مثلا انبارهای نگهداری تجهیزات ،باز هم نیاز به تهویه های صنعتی کاملا ضروری است زیرا آفات و قارچ ها در محیطی که هوا تبادل نیابد و رطوبت و دما تنظیم نباشد ،مستعد رشد و آسیب به تجهیزات هستند .

بنابراین لزوم وجود دستگاه های تهویه ی هوا مشخص و یادگیری در این زمینه و افزایش اطلاعات درست در مورد این کالا ،برای صاحبان صنعت و کار از بدیهیات است .

نصاب هواکش صنعتی

بدیهی است برای انجام هر کاری کمک گرفتن از متخصصین آن حوزه کار را دقیق تر و بهتر پیش می برد.مشخص کردن محل نصب هواکش در محل باید بر اساس مختصات درستی صورت بگیرد تا هواکش بیشترین کارایی خود را نشان دهد،محل عبور وتبادل هوا مشخص و بر اساس آن محل نصب دستگاه مشخص شود.

نصاب های حرفه ای کار نصب هواکش های صنعتی را درست تر و بهتر انجام می دهند،مشاوره برای انتخاب بهترین هواکش و ضمانت نصب و محصول از تعهدات مرسوم ارائه دهندگان این خدمت می بایست باشد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.